Yhteistyö

Härkävehmaan ysejä tekemässä kemian labroja Sveitsin lukiossa

Hyvinkään Sveitsin lukio tekee yhteistyötä myös yläasteiden kanssa toteuttamalla mm. ysien vierailuja koulullamme.

Koulumme laboratorio onkin hieno paikka tutustua lukio-opintoihin luonnontiedepainotteisessa Hyvinkään Sveitsin lukiossa. Tammikuussa Härkävehmaan 9. luokan oppilaat tutustuivat kemian saloihin eristämällä koulumme laboratoriossa kofeiinia kahvista Sveitsin lukion kemian opettajan Jorma Kontiaisen opastuksella. Samalla tutuksi tulivat eri analyysimenetelmät ja välineet, kuten tislauslaitteisto. Laborointiaika kului nopeasti, ja lopputuloksena saatiin petrimaljaan kiinteää valkoista kofeiinia. Ysit pääsivät näin tutustumaan luonnontieteiden opiskeluun käytännönläheisesti. Keväällä koulumme labraan tuleekin lisää ysejä työskentelemään.

2015-01-08 13.21.48 (1)